2
Member Spotlight


 

franks

Representative Trent Franks

(R-AZ)


 

 

Congressman Trent Franks has spent most of his life working on children’s issues and trying to build a better future for all children. Trent is a former member of the Arizona House of Representatives, where he served as Vice-Chairman of the House Commerce Committee and Chairman of the House Sub-Committee on Child Protection and Family Preservation.

 

In January of 1987, Trent was appointed by the Governor to head the Arizona Governor's Office for Children, which is a Cabinet level division of the Governor's office responsible for overseeing and coordinating state policy and programs for Arizona's children.

 

Now completing his fifth term in the U.S. House of Representatives, Congressman Franks is a committed member of the Values Action Team and the Congressional Coalition on Adoption, and is a cosponsor of adoption-related legislation including H.R. 4373, the Making Adoption Affordable Act of 2012, which would expand the adoption tax credit and make it both permanent and refundable.

Trent is fiercely dedicated to the principle that every child has the right to experience the nurture, protection, and love of a family, and to ensuring that U.S. policy reflects the fundamental premise that the family unit is the best mechanism for ensuring the healthy growth and development of children. He is committed to working with his colleagues in Congress and CCAI to make child welfare one of his top legislative priorities in the 113th Congress.

 

 

 

 

 

 

 

In 1985, a small, but committed group of Members of Congress discovered that they had a common goal – to live in a world where every child has a permanent, safe and loving home to call their own. They also found that their shared commitment to eliminating the barriers that hinder children from realizing this basic right to a family was one that transcended party lines and geographical borders.  Dedicated to making a difference, these members united to form the Congressional Coalition on Adoption (CCA).


Today, at around 160 Members strong, the CCA is the largest, bicameral caucus in all of Congress. Over the last twenty five years, CCA Members have led Congress in the passage of legislation that has dramatically impacted the lives of children including “The Adoption and Safe Families Act” (ASFA); the “John Chafee Foster Care Independence Act;” the “Promoting Safe and Stable Families Act;” the “Hope for Children Act” and the “Intercountry Adoption Act.”

 

Click Below To See Previous Member Spotlights:


December 2012: Representative Trent Franks (R-AZ)

 

October 2012: Senator Roy Blunt (R-MO)

 

June 2012: Representative Bruce Braley (D-IA-1)


April 2012: Representative Blaine Luetkemeyer (R-MO-9)


February 2012: Senator John Kerry (D-MA)


December 2011: Senator Chuck Grassley (R-IA)


October 2011: Representative Danny Davis (D-IL-7)


August 2011: Representative Alan Nunnelee (R-MS-1)


June 2011: Senator Ben Cardin (D-MD)


April 2011: Representative Karen Bass (D-CA-33)


February 2011: Senator John Boozman (R-AR)


December 2010: Senator Kirsten Gillibrand (D-NY)


October 2010: Representative Michele Bachmann (R-MN-6)


August 2010: Senator James Inhofe (R-OK)


June 2010: Representative Albio Sires (D-NJ-13)


April 2010: Senator Amy Klobuchar (D-MN)


February 2010: Senator Jim DeMint (R-SC)


December 2009: Representative Jim Cooper (D-TN-5)


October 2009: Representative Dave Camp (R-MI-4)


August 2009: Senator Sam Brownback (R-KA)


June 2009: Senator Blanche Lincoln (D-AR)


April 2009: Representative Jim McDermott (D-WA-7th)